Visste du att du kan ringa eller maila in din order?
033-12 00 25 eller info@annakarolina.se

Om den skapande dansen

En fråga som ofta återkommer är hur🩷

Orden, texterna och skrivandet kom till mig för många år sedan. Och med tiden har det växt fram till att varje målning bär sina egna ord, sin egen tolkning av vad den betyder för mig. Det är först då verket känns helt, när texten och titeln har landat.

Oftast sätter jag mig ner i stillhet med målningen framför mig. Jag känner in den, rör mig genom lagren av färg, djupare och djupare under ytan. Där, någonstans, öppnas en kanal och orden börjar flöda. Ibland har de redan visat vägen innan målningen ens är klar. Som att något inom mig redan vet. Det är en av de delar jag älskar mest – när allt får flöda fritt och ta sin egen form.

Och någonstans där, när både bilden och orden har landat… då vet jag. Nu är den klar.

För mig ger orden målningen en extra dimension. De för energin vidare, fördjupar upplevelsen och öppnar något i den som möter verket. Circle of life❤️

Jag är nyfiken på hur ni känner. Vad är det som berör er mest i mina målningar – orden, färgerna, motivet eller allt tillsammans?

Solsken
Karolina